A Merkantil Bank irodáinak belsőépítészeti kialakítását három vezérelv mentén alakítottuk ki: egy empatikus, otthonos és zöld irodát szerettünk volna létrehozni. Összeségében egy emberközpontú munkahelyet.
Empatikus irodát, ami több eltérő hangulatú és típusú belső kialakítással biztosítja, hogy minden munkavállaló megtalálja a habitusának és a munkakörének megfelelő környezetet. Ennek érdekében a tervezés korai szakaszában a dolgozók képviselőivel több igényfelmérő workshopot is szerveztünk.
Otthonos irodát, hogy fókuszált munkavégzés mellett is jó legyen itt időt tölteni.
Zöld irodát, mert a növények nem csak csökkentik a stresszt, és növelik a produktivitást, hanem technológia központú környezetet is ellensúlyozzák, és egy élő, állandóan változó hátteret biztosítanak. Kiemelt célunk volt, hogy a növények ne csak véletlenszerűen elhelyezve jelenjenek meg a térben, hanem a belsőépítészet szerves részeként, határozott helyük legyen a koncepcióban.
Mivel a Merkantil bank irodái az épület három különböző szintjén (Fszt, 1.em, 4.em) helyezkednek el, térben egymástól elválasztva, ezért szükség volt egy átfogó vizuális koncepció megalkotására is, amire ezeket a tereket fel tudtuk fűzni. Egy olyan közös identitást kerestünk, ami összefogja a tereket, de megfelelő módon tagolható annak érdekében, hogy az egyes irodai területeknek kialakulhasson az önálló karaktere. Ezek mellett szükséges, hogy tükrözze a Merkantil Bank értékeit, reagáljon a kapott térbeli struktúrákra, és kellően erős vizuális vonalvezető legyen a belsőépítészeti elemek jellegének meghatározásához
Mint minden vállalatot, a Merkantil Bankot is egy dolgozói közösség működteti, akik szoros társas kapcsolatokat fenntartva egy közös cél érdekében dolgoznak. Azonban ez a közösség nem létezne a vállalat nélkül, így a Bank és a Dolgozók egyfajta szimbiózisban léteznek, és egymást erősítve éltetik a szervezetet. Ugyanakkor a Merkantil Bank vállalatként olyan értékeket is képvisel, mint a megbízhatóság, stabilitás, tapasztalat és elegancia.
A fentiek figyelembevételével esett a választásunk a Tölgyfára, mint átfogó szimbólumra. A tölgyfa és élővilága a vállalat és a dolgozók viszonyával, a tölgyfával társított értékek a vállalat értékeivel, vertikális térbeli osztottsága (törzs – lombkorona – ég) pedig az iroda térszervezésével (földszint, 1.emelet, 4.emelet) állítható párhuzamba.
Ezzel összhangban alakítottuk ki azt a belsőépítészeti eszköztárat, amit a tervezés során alkalmaztunk:
egyrészt az íves vonalak, intenzív növényesítés, természeti analógiák (fatörzs, kavics, lombkorona, odú, levéltakaró), illetve tölgyfa felületek használatával, másrészt a Merkantil Bank arculati színeinek játékos, és újszerű kombinációban való beépítésével a több helyen megjelenő, egymásra takaró leveleket felidéző egyedi falburkolatban.
Ilyen módon a végeredmény egy a helyszíni adottságokat figyelembe vevő, emberközpontú, de egyben a Merkantil bank értékeit és arculatát is visszatükröző belső tér lett.
Az egyedi belsőépítészeti elemeken túl külön kihívás volt az előírt bankbiztonsági feltételeknek való megfelelés, ami az átlagos igényeknél magasabb követelményeket támasztott mind a válaszfalak és nyílászárók, mind az elektromos és informatikai rendszerek tekintetében. Az akusztikai komfortra is az átlagosnál nagyobb hangsúlyt fektettünk, amit a közösségi területeken, folyosókon, tárgyalókban is hangelnyelő álmennyezetek és akusztikus fali elemek biztosítanak, kiegészülve a magas komfortfokozatú akusztikus hátlappal ellátott padlószőnyeggel valamint magas hanggátlású kétrétegű üvegfalakkal.
Belsőépítészet: Amoeba.Group: Chehadé Abdel Rahim, Gőz Dorottya, Kádár Sebestyén, Bereczki Uzonka, Kordás Rebeka
Növény styling: Plante Budapest
Akusztika: AEV Mobil Kft
Építész generál tervező: Capstone Management
Épületgépészet: E6 System
Épületvillamosság: Futurplan Mérnökiroda
Tűzvédelem: Firesence
Statika: Halkotay és társai