Az energiagazdálkodás és az épületüzemeltetés korszerű informatikai alapokon történő támogatására egy világviszonylatban egyedülálló rendszert hoztunk létre. Az innovációt az épületirányítási alrendszereknek (gépészet, elektromos hálózatok, épületautomatizálás, facility management) tervezési szintű integrálásával valósítottuk meg. Az alapvetően informatikai eszközrendszerrel kidolgozott újszerű technológia révén jelentősen csökkenteni tudjuk a rendszerek komplexitásából fakadó potenciális kivitelezési kockázatot, valamint az elektromos és gépészeti tervezési szakasz során felállított intelligens működési modellek révén sokkal hatékonyabban történhet az épületek üzemeltetése. A megoldás egyedisége a tervezés és működtetés szinergiájában rejlik. Lényege, hogy az épületgépészeti és elektromos hálózati elemeket már a tervezés folyamatában működési logikával látjuk el, és ezt a tervet használjuk egy egységes, intelligens épületvezérlés alapjaként. Az így kialakított rendszer az iBAU (Intelligent Building Automation).
Az iBAU projekt több, mint 50 ember 3 éves kutatás-fejlesztési munkájának eredménye, megvalósításában partnerünk a BME-Infokom és a világ vezető tervezőszoftvereket fejlesztő cége, az AutoDesk volt. Mi egy alapvetően BIM rendszert ruháztunk fel a megfelelő kiegészítőkkel, ami alkalmas arra, hogy olyan intelligens 3 dimenziós tervmodelleket alkossunk, amelyek az installációs feladatokon túl tartalmazzák az épületirányítási rendszerek logikáját is. Az iBAU-ban automatikus együttműködésre képesek az erősáramú hálózatok, gyengeáramú hálózatok, távközlési-, beléptető-, a tűzjelző-, a fűtés-hűtés-szellőzés, a kamera- és egyéb rendszerek – egységes felületen, egységes logikával. A megvalósításban a legbonyolultabb feladatot az jelentette, hogy nem csak az épületeket irányító PLC-n futtatott programok be- és kimeneti adatait kellett a rendszerbe illeszteni, hanem magának a PLC programjának előállítását is automatizálni kellett, így a tervezési munka egésze egyetlen helyen történik. Így biztosítjuk azt, hogy a rendszer nem tartalmaz redundáns információforrásokat, és nem generálunk független, egymásnak ellentmondó tervrészeket az egyes elemek megvalósítására és vezérlésére.
A Facility Management rendszer kialakításánál igyekeztünk az alkalmazás tervezés során már bevált Lean módszertan leghasznosabb elemeinek átültetésére. A modul a hagyományos létesítmény üzemeltetési feladatokon túl képes a tervező rendszerben létrehozott épület automatizálási rendszerek paraméterezésére is. Így a korábban csak az adott terület szakembereivel együtt megvalósítható működési rendszer változtatások jelentős hányadát a normál karbantartási és üzemeltetési feladatok keretében is el lehet végezni. Az üzemeltetők és a bérlők PC-ről vagy okostelefonról minden fontosabb információhoz hozzáférnek és jogosultságtól függően akár vezérelhetik is azokat.
Az innovatív megoldás számos előnyt biztosít mind a beruházónak, tervezőnek, kivitelezőnek, bérlőnek és a létesítmény üzemeltetőjének: