Tudatos visszafogottság. Ez lehetne a szlogenje annak a projektnek, amelynek keretében új otthonra lelt a francia gyökerekkel rendelkező Atos csoport két hazai leányvállalata. Az Atos globális techcég és infrastruktúra szolgáltató, az Eviden pedig többek között digitalizációval, felhőszolgáltatással és informatikai biztonsággal foglalkozó vállalat. Két évvel ezelőtt döntöttek úgy közösen, hogy budapesti központjukat a korábbinál kisebb, körülbelül 720 négyzetméteres irodatérbe költöztetik – úgy, hogy a méret ugyan csökkenjen, de a kényelem, a közösségi élmény mégis sokat javuljon eközben.
Manapság nagyon előremutató az a gondolkodás, hogy két cég közösen használ valamit, ezzel közelebb hozva egymáshoz két hasonló területen és korábban egy irodában dolgozó munkatársakat, egyben megfelezve, racionálisan tartva a költségeket is. Mindemellett a végeredmény egy szerethető, kényelmes iroda lett, melynek workcaféja gyakran csábítja beszélgetésre vagy munka utáni közös játékra a két
A mértéktartás, a racionális gondolkozás már rögtön a helyszínválasztáskor jellemezte a projektet, amelyet a későbbi belsőépítész tervező, a MádiLáncos csapata is támogatott. Elsőként a dolgozókat kérdezték meg az irodával kapcsolatos elvárásokról, preferenciákról. Az eredmények fontos szerepet játszottak a helyszín kiválasztásában, és a válaszok alapján kialakított workplace strategy figyelembe vételével indult meg a tervezés.
Az új irodák két külön bejárattal, de egy nagy tárgyalóval és közös workcaféval rendelkeznek. Az említett workcafé a Kálvin Square Irodaház két szárnyát összekötő „hídon” kapott helyet, ami különösen hangulatos kilátást biztosít a tér, illetve a Vámház körút és a Fővám tér irányába. A kávézó egyben játékzóna is, billiárddal és csocsóval. A játékzóna a konyhában van, ami napközben is hangosabb, ráadásul ezeket az eszközöket amúgy is a munkaidő után használják jellemzően, így a szórakozással járó esetlegesen megemelkedett hangerő nem zavaró a többi kollégának. A játéktér és a sok közösségi esemény népszerű a munkatársak körében, akik ennek köszönhetően hamar megszerették az új irodát.
Az irodák elrendezése mindkét cég esetében alapvetően open office rendszerben történt, shared deskkel, de a tervezők kisebb egységeket is kialakítottak a nyugodt munkavégzéshez. A helyiségek világosak, sok természetes fényt kapnak. A két iroda színvilágát a brandszínek, tehát a kékesszürke és a narancsos-melegbarna árnyalatok határozzák meg.
Az Atos iroda meghatározó eleme a középen elhelyezett multifunkciós fal, amin többek között üzeneteket lehet hagyni, ötletelni, továbbá tároló, de egyben térelválasztó funkciója is van a közlekedőzóna és a vizeszóna között.
Ezt az irodát alapvetően a kék árnyalatok uralják, ezeket helyenként fafelületek melegítik. A neutrálisabb térben elhelyezett színes állatos grafikákkal ügyesen csempésztek könnyedséget a térbe, miközben a grafika a brandnek megfelelő üzeneteket és alapelemeket használja. Az állatvilág kiegészítéseként a növények is többfelé feltűnnek: egyrészt valódi növények, másrészt grafikák, florális motívumok formájában. A cég kapcsán megemlítendő, hogy már régóta kapcsolatban állnak az olimpiával, így már a pekingi olimpián is támogatták a világméretű rendezvény szervezését.
Az Evidennél egy térhatárokkal tudatosan elválasztott open office-ról beszélhetünk, home base rendszerben elrendezve. Mivel a cég és a tervezők tapasztalatai alapján 12 fő kezelhető akusztikailag és vizuálisan is jól, egy egységként, illetve a munkatársaknak is ekkora csapatban jó érzés dolgozni, ezért a terek méretét így határozták meg.
Az enteriőr hangulatát a kék komplementereként értelmezhető narancs, valamint a krémszínek határozzák meg, ami a rétegezett grafikákon, a geometrikus és az organikus formákon is feltűnik. A tervezők az amúgy neutrálisabb tereket – az előbb bemutatott irodához hasonlóan – itt is a grafikákkal és a szőnyegekkel színezték. Az üvegfalon egy organikus formákra emlékeztető brand standard grafika látható, míg máshol a brandbookban meghatározott éles formák, illetve rózsaalakból komponált kép tűnnek fel.
Techcégek esetében talán nem meglepő, hogy a dolgozókat több okosmegoldás segíti. Ilyen például, hogy az autóval munkába érkezők parkolóhelyet tudnak foglalni egy applikáción keresztül, de szintén foglalhatóak zárt irodák, amelyek jól működnek az open office rendszert kiegészítve.
Az MLS más projektjeihez hasonlóan itt is számos fenntarthatósági szempont érvényesül az irodában. Talán a leglényegesebb, hogy a közösségi tereket racionálisan, közösen használják. Mivel a fűtésről és a légkondicionálásról a parapetben elhelyezett fan-coil gondoskodik a nyitott irodaterekben, ezért az álmennyezetet nem volt szükséges kiépíteni, ráadásul a látszó gépészettel tovább lehetett növelni a belmagasságot, és oldani a kazettás álmennyezet által keltett zártabb hatást. Az összes dolgozói széket hozták a korábbi munkahelyről – egyébként két éve szavazáson döntötték el, melyik típust válasszák, így a munkatársak nem véletlenül ragaszkodtak a jól bevált székekhez.
A mértéktartás egyébként tervezői és megrendelői oldalról is kiemelten fontos napjainkban, azonban ebben az irodában a racionalitás, a funkcionalitás és a design kéz a kézben jár együtt, így a végeredmény egy élettel teli, szerethető és friss iroda lett.
MádiLáncos Studio
Vezető tervezők: Sárosdi-Mádi Krisztina, Láncos Áron, Szlovák János
Projektvezető: Balogh Diána
Tervezők: Bóna Tamás, Farah Bazian, Király-Tóth Viktória, Nietsch Márta, Oláh-Petrényi Inez