A Mastercard új irodája: A fenntarthatóság, innováció és a hazai művészet jegyében
Szeptember 30-án közel 200 Mastercard munkatárs költözött be a Váci úti West End Business Centerben található új irodánkba Budapesten. A költözésnek köszönhetően immár ugyanazon épületen belül dolgozik a helyi, valamint az Advisors és EKATA csapatok is, ami a különböző divíziók közötti együttműködést és kreativitást segíti.
Az új iroda kreatív koncepcióját a Csárdás tánc ihlette, amely a tér kialakításában, a színek és anyagok használatában is visszaköszön. Az iroda a fenntarthatóságra és a helyi beszállítókra épít: magyar cégek által gyártott, természetes anyagokból készült elemekkel dolgoztunk, hogy csökkentsük a környezeti terhelést. A Multi Felt által készített akusztikus filc panelek, a Cosmolight Stonetop felületei, a Bútorg Hungary által gyártott egyedi bútorok, valamint a helyi művészek alkotásai mind hozzájárulnak ahhoz, hogy az új környezet minél inspirálóbb legyen.
Fenntarthatóságra építve
A Mastercard számára a fenntarthatóság alapvető szempont volt az iroda kialakításában. Új ingatlan építése helyett egy olyan meglévő teret kerestünk, amelyet a saját igényeink és közösségi értékeink szerint tudtunk átalakítani. Helyben elérhető anyagokkal és hazai beszállítókkal dolgoztunk, hogy ezzel is biztosítsuk az alacsony szén-dioxid kibocsátást, és támogassuk a magyar vállalkozásokat.
Az új iroda megvalósításakor további fontos szempont volt, hogy takarékos víz- és energiafelhasználási rendszereket alakítsunk ki, aminek köszönhetően évente mintegy 230 000 liter vizet tudunk megtakarítani. Emellett az automatikus világítási, illetve légkondicionáló rendszerek pl. alkalmazkodnak ahhoz, hogy az emberek mikor tartózkodnak az irodában, minimalizálva a felesleges energiafogyasztást. Minden részletnél, így a teljes gépesítésnél is elsődleges kritérium volt a takarékos fogyasztás.
A helyi forrásokból származó anyagok között található a Multi Felt által készített természetes gyapjú alapú akusztikus filc, amelyet fali és mennyezeti panelekként is használtunk. Ez jelentősen optimalizálja az akusztikai élményt, ezáltal egy csendesebb, nyugodtabb munkakörnyezetet biztosít.
Az irodai teázóhelyek munkafelületei és hátfalai a Cosmolight Hungary által gyártott egyedi, fröccsöntött, úgynevezett Stonetop felületekből készültek. Az iroda Mastercard márka- és látványelemeit a Bepro Sign Factory készítette. A tároló, kamra és beépített bútor megoldások a Bútorg Hungary munkája. A gipszkarton falakat és az álmennyezetet a Knauf Magyarország szállította. A falakban és a mennyezetekben használt kőzetgyapot szigetelést pedig a Rockwool Magyarország gyártotta, ami nemcsak az energiahatékonyságot és a hangszigetelést biztosítja, hanem a Mastercard LEED Gold zöld épület minősítést célzó törekvéseit is segíti.
A helyi kézművesség és művészet
A Mastercard régóta pártolója a magyar kultúrának, számos együttműködéssel álltunk már a szektor mellé (pl. Alkotótárs irodalmi ösztöndíj, Jurányi Közösségi Ház, Katona József Színház), így magától értetődő volt az is, hogy ez az új irodában is látványosan megjelenik: a bútorok, a hangszigetelő panelek és tapéták, de a Mastercard logója is a magyar népi hímzések látványvilágára reflektálnak, a tereket pedig helyi alkotók munkái díszítik.
A koncepció kialakításánál a magyar tánchagyomány fontos részét képező Csárdás dinamikusan változó, lassú-gyors ritmusára építettünk: a különböző típusú tevékenységekhez változó energiaszintű állomásokat hoztunk létre, ahol a munkatársaknak lehetőségük van arra, hogy a közösségi térbe kapcsolódva, vagy teljesen elvonulva dolgozzanak. A tágas, áramló terekben szintén a tánc által inspirált ívelt vonalak, folyamatos mozgást idéző átjárók és rugalmas közösségi zónák biztosítják az egység és a zökkenőmentes átmenet érzését. A Csárdás tradicionális viselete ihlette az alkotókat az anyagok és a színek kiválasztásakor is, amellyel egy különleges, egyedi környezetet hoztunk létre a Mastercard globális portfólióján belül.
Az irodában található művészeti alkotások válogatása során olyan műveket választottunk, amelyek inspirálják és kreatív energiával töltik fel a teret, hogy ezzel is erősítsük a dolgozók kötődését az irodához és a magyar közösséghez.
Modern, közösségi tér
Tervezéskor kulcsszempont volt, hogy funkcionális, a csapat- és egyéni munkát, és a kikapcsolódást egyaránt támogató helyiségek jöjjenek létre. A kényelmes munkaállomások mellett megtalálhatók a különböző méretű tárgyalók, privát irodák, 1-2 fős phone booth-ok, tréning- és interjútermek egyaránt. A közösségi terekben is nagy a választék: kis étkezők, kávézó és teázó sarkok, játék- és rendezvényszobák, és tágas kantin is van. Aki csendesen szeretne pihenni, ezt is megteheti a pihenőszobákban, vagy pl. a tetőteraszon.
Az új iroda kialakításakor a hibrid munkavégzésre is gondoltunk, hiszen a Mastercard-nál a heti 3 irodai munkanap mellett 2 home office nap van. Mivel számos keresztfunkcionális, sokszor személyes jelenlétet igénylő feladatunk van, a csapat kémia szempontjából nagy könnyebbség, hogy a hazai kollégák mostantól egy épületben dolgozhatnak, és akár spontán módon is ötletelhetnek. Meggyőződésünk, hogy ez mindenkinek kellő egyensúlyt biztosít az otthoni és irodai munkavégzés között, adott munkakörnek megfelelően.
Miért érdemli meg az „Év Irodája” díjat?
A Mastercard új budapesti központja minden szempontból megfelel a 21. századi irodával szemben támasztott elvárásoknak. A helyi beszállítók bevonása és a fenntartható anyagok alkalmazása olyan munkahelyet hozott létre, amely nemcsak esztétikai és funkcionális szempontból kiemelkedő, hanem a Mastercard közösségi értékeit is tükrözi. Az iroda fenntartható kialakítása, helyi művészek és kézművesek munkáinak felhasználása, valamint az inspiráló, a hibrid munkavégzést is segítő közösségi tér mind hozzájárul ahhoz, hogy a Mastercard új budapesti irodája méltán elnyerhesse az „Év Irodája” díjat.
Belsőépítészet: M Moser Associates
Execution designer: MádiLáncos Studio