Okok, amiért a díjra érdemes
A megbízóval az együttműködés több mint egy évtizedre nyúlik vissza. A szemközti ingatlanban működik a vállalkozás orvostechnikai berendezéseket forgalmazó üzletága. Az első közös munka belsőépítészeti kivitelezésként indult. Menetközben áttervezésre módosult a működőképesség érdekében. Visszatérő ügyfélként biztonsággal bízza ránk a szakmai elvárásai belsőépítészeti megvalósítását.
Belülről kifelé haladva rendszerben elemzünk először a funkciót, aztán a szabványosságokat, az ergonómiai megfelelést. A design emberközpontú. Cselekvés alapon és mentálhigiénés szempontok mentén formálódik kielégítve a funkcionális, fiziológiai és pszichológiai igényeket.
Az egészségközpont számára a legfontosabb, hogy a páciensek felkészülten, szorongás nélkül, jó érzésekkel érkezzenek és elégedetten távozzanak. Az orvosi ellátás az első konzultációtól a távozásig teljes figyelmet szentel a betegnek. Ezt a figyelmet és ügyfélfókuszt képeztük le a térre, a világításra, a dekorelemekre és a bútorokra.
A projekt a designgondolkodás, a funkcionális térrendezés homogén példája. Komplex szempontrendszert tudtunk megvalósítani az ügyféllel közösen. Az épület megfelel hazai minősítési követelményeknek (és további akkreditáció előtt áll), a klinika és oktatóbázis funkcióból eredő elvárásoknak. Egyben az ügyfél útvonalát és -élményét terveztük. Az ügyfél jelenti a megrendelő munkatársait és a betegeit egyaránt. A belsőépítészeti terv és annak megvalósításának alapja: a letisztultság, a kényelem, a paciensek nyugalmának biztosítása az ott dolgozók munkakörülményeinek „élettérré” alakítása.
Példaként említhetjük a bejárat kialakítását és az ügyfélvárót. Az épület bejárati ajtajának a helye sokáig kérdéses volt. Valójában az első benyomást terveztük a gyakorlatiasság mellett. Az épület külső felületén az építész egy ún. félkapu megoldást tervezett, amely befelé is folytatódik. A félkapun áthaladva a homlokzati síkon megyünk keresztül és érkezünk meg. Hangsúlyossá vált a bejárat - ami a zöld kert szerves folytatása - és belépéskor „keresztülmegyünk” a homlokzaton.
A betegek valamilyen visszér problémával vagy jóindulatú göb, daganat eltávolítása miatt érkeznek az intézetbe. Az építészeti megoldásokkal az áramlást, a szabad mozgást, a könnyed haladást sugalljuk. Ennek egyik példája a kívülről az üvegfalból kinövő fél kapu és az épületet „átszúró” folytatása befelé. Ellazulás és stresszoldás eszközeivel éltünk.
A recepció és váró nyugalmat, az átlátszóság érzetét kelti a színekkel, a textúrával, a fényekkel, mely így a tisztaságot, higiéniát és egészségügyi intézményt érzetét sugározza. Mindezt támogatja és a figyelmet is leköti a közel 5 tonnás, édes vízi akvárium, valamint az előtér monolit mennyezetébe süllyesztett „félcső vagy gerenda” lámpatestek amelyek impozáns látványt nyújtanak.
A víz, a tenger motívum megjelenik a földszinti mosdókban is, a Medúza-fal dekorációval. Jelképesen szabadon áramlik a víz, csakúgy, mint a fény. A mennyezeti gerendalámpák (indirekt világítású lámpatestek) rámutatnak a konzultációs szobákra, ahol az első beszélgetés és vizsgálat történik. A folyosó mennyezetének középen végig futó fénycsík nemcsak fényt, hanem élményt is nyújt.
A recepció fölött a szabványos világítási értékek eléréséért speciálisan kialakított hatszög alakú lámpatesteket terveztünk és építettünk be. A LED lámpatest közepe egyszerűen kivehető, hozzáférést biztosítva a fölötte lévő gépészeti csatlakozásnak, ugyanakkor e betét lyukacsos szerkezete levegőáramlást is biztosit az előírt keresztmetszetben. Ez egy új, innovatív lámpa szerelőnyílás és szellőző egyben.
Amíg a recepció és a váró a tisztaságot és higiéniát sugározza; a pihenőszobák és a kórtermek a nyugalmat, az otthonosságot és a biztonságot.
A munkatársak jólléte érdekében alkalmazott megoldásokra egy példa - a hölgyek sokszor bevásárlásból érkeznek a munkahelyükre. Az ő kényelmüket szolgálja az öltözőben kialakított rakodófelület és hűtőszekrény.